Aktualności Folklor

Zespół „Na Przyboś” z Monet pojedzie na festiwal kazimierski

W dniu 1 sierpnia 2020 roku w Węgorzewie już po raz czterdziesty trzeci odbył się Międzynarodowy Jarmark Folkloru, podczas którego wybierani są wykonawcy do reprezentowania województwa warmińsko-mazurskiego na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, najważniejszym festiwalu kultury ludowej w Polsce. Do ścisłego grona reprezentantów zakwalifikował się zespół ludowy „Na Przyboś” funkcjonujący przy Gminnym Centrum Kultury w Kowalach Oleckich.

Podczas punktowanego przeglądu zespołów i solistów z województwa warmińsko-mazurskiego członkinie zespołu ludowego „Na Przyboś” wykonały trzy pieśni: „A tam na polu lescyna”, „Stoi ogródeczek”, „Dunaj, Dunaj”. Podczas ich wykonania artystki zachowały archaiczne melodie i słowa, co w konsekwencji dało im niekwestionowane zwycięstwo w kategorii zespołów śpiewaczych i możliwość reprezentowania województwa na przyszłorocznym festiwalu w Kazimierzu Dolnym.

Podczas przeglądu punktowanego gminę Kowale Oleckie reprezentował również młodzieżowy zespół śpiewaczy „Jarka”, wyróżniony przez jurorów za umiejętności wokalne i przejmowanie tradycyjnego repertuaru od starszego pokolenia. Ponadto wystąpiły „Prząśniczki” oraz solistka Ewelina Szymanowska, która będzie reprezentowała nasze województwo na festiwalu kazimierskim w bieżącym roku.

Skład zespołu „Na Przyboś” podczas Jarmarku Folkloru w Węgorzewie: Joanna Sinderewicz, Beata Szulińska oraz Zuzanna Hołubowicz.