Folklor

Występ Jarki w Kazimierzu Dolnym

W dniach 24-26 czerwca 2011 roku w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą już po raz czterdziesty piąty odbył się Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, będący najważniejszym festiwalem promującym kulturę ludową w Polsce. Głównym celem przedsięwzięcia jest ochrona przed zapomnieniem rodzimego folkloru oraz ożywianie jego poszczególnych form w społeczeństwie.

Festiwal ma charakter konkursu. Podczas trwania tego muzycznego święta swój repertuar prezentowali artyści ludowi ze wszystkich regionów Polski. W imprezie brały udział nie tylko kapele ludowe i zespoły śpiewacze. Ciekawym punktem koncertu były występy instrumentalistów grających na tradycyjnych instrumentach oraz młodzieży, która pod okiem swoich nauczycieli prezentowała pieśni i melodie z poszczególnych regionów Polski. Nowością były muzyczne popisy artystów uprawiających folklor rekonstruowany.

Nasz region reprezentowały dziewczęta z młodzieżowego zespołu folklorystycznego Jarka z Kowali Oleckich, które wystąpiły w koncercie zespołów śpiewaczych. Zespół Jarka już nie po raz pierwszy występował w Kazimierzu Dolnym. Dziewczęta dwukrotnie były laureatkami konkursu „Duży – Mały”, rozgrywającego się w ramach festiwalu. Ponadto dwukrotnie zdobyły one „Złotego Jelonka” na Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie. Szczególnym wyróżnieniem, którym może pochwalić się zespół Jarka, jest list gratulacyjny od Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego.