Folklor Zajęcia

Wielkanocne tradycje w Kowalach Oleckich

W dniach 24-25 marca w Kowalach Oleckich, wzorem lat poprzednich, odbyły się warsztaty wielkanocne, w których udział wzięli twórcy ludowi oraz dzieci i młodzież z terenu gminy Kowale Oleckie. Głównym celem warsztatów była popularyzacja tradycji wielkanocnych oraz elementów folkloru Warmii i Mazur.

W trakcie trwania przedsięwzięcia najmłodsi mieszkańcy gminy mogli poznać zasady tworzenia tradycyjnych pisanek i kraszanek, a także palemek oraz stroików wielkanocnych. Dzieci, pod fachowym okiem instruktorów oraz twórców ludowych, tworzyły własne prace, które stały na bardzo wysokim poziomie pod względem artystycznym. Ponadto mogły one twórczo i aktywnie spędzić wolny czas. Warsztaty przeplatane były opowieściami twórców ludowych na temat tego, jak niegdyś obchodzono Wielkanoc, jakie tradycje wiązały się z jej celebracją oraz jak przygotowywano się do tego szczególnego święta.

– Warto pielęgnować takie tradycje i przekazywać naszym dzieciom – mówi uczestniczka warsztatów Teresa Piotrowska. – To w końcu nasza tożsamość. Niewielkim kosztem można stworzyć coś oryginalnego: przepiękne palmy wielkanocne, pośród których nie sposób znaleźć dwóch identycznych, własnoręcznie wykonane kartki świąteczne, które  ucieszą każdego odbiorcę. Przesłane życzenia na takich kartach nabierają dodatkowych emocji. Obdarowany widzi, ile serca włożył w jej wykonanie nadawca. A w końcu o to serce chodzi, składając życzenia drugiej osobie.

Wykonane podczas warsztatów prace uczestnicy zabrali ze sobą, by udekorować swoje domy na zbliżającą się Wielkanoc.