Aktualności Folklor

W Kowalach Oleckich rozbrzmiały pieśni wielkopostne

W niedzielę, 31 marca 2019 roku w Kowalach Oleckich już po raz piętnasty odbył się Koncert Pieśni Wielkopostnych, w którym udział wzięły zespoły oraz kapele ludowe z terenu województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Przedsięwzięciu od ponad dekady przyświecają takie cele, jak: popularyzacja wokalno-instrumentalnej twórczości ludowej, mającej ewidentnie charakter niszowy, a także przybliżenie publiczności najstarszych pieśni wielkopostnych, głęboko zakorzenionych w tradycji chrześcijańskiej.

W tegorocznej odsłonie koncertu udział wzięło trzynaście zespołów. Artyści, którzy wystąpili podczas koncertu, w swoim dorobku twórczym mogą poszczycić się występami na najważniejszych festiwalach i przeglądach kultury ludowej. Uroczystość rozpoczęły występy miejscowych grup: chóru Cantate Domino, Prząśniczek oraz Jarki. Następnie swój repertuar zaprezentowały zespoły: Znaroku oraz Przeroślaki z Przerośli, Rospuda oraz Onegdaj z Filipowa, Zajączkowiaki z Zajączkowa, Orzyszanki z Orzysza, Barwy Jesieni z Budr, Bakałarz z Bakałarzewa, Sedranianki z Sedrank oraz Kontynuatorzy dorobku artystycznego Józefa Sinderewicza z Monet.

Wszyscy wykonawcy zadbali o to, by jak najwierniej odtworzyć archaiczną melodię oraz słowa najstarszych i rzadko już wykonywanych pieśni wielkopostnych. Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Beata Grudzińska oraz folklorystka Zofia Domin podziękowały wszystkim uczestnikom za występ podczas koncertu oraz wręczyły pamiątkowe dyplomy i upominki.