Folklor

W Kowalach Oleckich po raz kolejny zabrzmiały pieśni wielkopostne

W niedzielę, 10 marca w Gminnym Centrum Kultury w Kowalach Oleckich już po raz dziewiąty odbył się Koncert Pieśni Wielkopostnych, w którym wzięły udział zespoły i kapele ludowe z terenu województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Celem koncertu była z jednej strony promocja wokalno-instrumentalnej twórczości ludowej, która ma ewidentnie charakter niszowy, z drugiej zaś przybliżenie publiczności najstarszych pieśni wielkopostnych, głęboko zakorzenionych w tradycji chrześcijańskiej.

W koncercie udział wzięło siedem zespołów, które w swoim dorobku twórczym mogą poszczycić się występami na najważniejszych festiwalach i przeglądach kultury ludowej, w tym na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Uroczystość rozpoczął występ grupy Prząśniczki z Kowali Oleckich, która funkcjonuje blisko od czterdziestu lat. Następnie swój repertuar zaprezentowały zespoły: Znaroku oraz Przeroślaki z Przerośli, Rospuda z Filipowa, Jarka z Kowali Oleckich, Zajączkowiaki z Bakałarzewa oraz Rominczanie
z Dubeninek.

Wszyscy wykonawcy zadbali o to, by jak najwierniej odtworzyć archaiczną melodię i słowa najstarszych i rzadko już wykonywanych pieśni wielkopostnych. Za tę szczególną troskę w pielęgnowaniu dziedzictwa kulturowego wykonawcom podziękowali wójt Helena Żukowska oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury Karol Czerwiński.