Aktualności Folklor

Sukces „Prząśniczek” na festiwalu w Kazimierzu Dolnym

Działanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Udział zespołu Prząśniczki w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym” współfinansowanego ze środków Starostwa Powiatowego w Olecku


W Kazimierzu Dolnym już po raz 53. odbył się Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Na tym najbardziej prestiżowym w Polsce wydarzeniu kulturalnym popularyzującym kulturę ludową 3. miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych zajęły „Prząśniczki” z Kowali Oleckich.

W dniach 27-30 czerwca w Kazimierzu Dolnym po raz 53. odbył się Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, będący najbardziej prestiżowym festiwalem kultury ludowej w Polsce. Powiat olecki reprezentował zespół ludowy „Prząśniczki”, funkcjonujący przy Gminnym Centrum Kultury w Kowalach Oleckich. Podczas festiwalu grupa zajęła 3. miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych.

Podczas punktowanego przeglądu artystów ludowych w kategorii zespołów śpiewaczych udział wzięło ponad 30 grup z całej Polski. Występujący wykonali po trzy utwory prezentujące tradycje wokalne danego regionu. Członkinie zespołu ludowego „Prząśniczki” zaprezentowały pieśni: „Ej do staje kośniceńku”, „O jak wielkie dziwy” oraz „Leć ze ty moj głosie”. Artystki starały się wiernie odtworzyć melodie oraz słowa śpiewanych utworów, co wpłynęło na ocenę jurorów.

Zespół wystąpił w składzie: Zofia Domin, Helena Anuszkiewicz, Anna Zubowicz, Eugenia Malinowska, Jadwiga Sejwa, Zofia Dźwilewska, Natalia Szymanowska, Ewelina Szymanowska oraz Anna Skorupska. Podczas festiwalu grupa promowała także dziedzictwo kulturowe powiatu oleckiego.