Folklor

Sukces Jarki na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

W dniach od 22 do 25 czerwca 2017 roku w Kazimierzu Dolnym już po raz pięćdziesiąty pierwszy odbył się Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, będący najbardziej prestiżowym festiwalem kultury ludowej w Polsce. Powiat olecki reprezentował młodzieżowy zespół folklorystyczny Jarka funkcjonujący przy Gminnym Centrum Kultury w Kowalach Oleckich. Podczas festiwalu grupa zajęła I miejsce w kategorii „Duży-Mały”.

Podczas punktowanego przeglądu małoletnich artystów i ich mistrzów udział wzięło ponad dwadzieścia grup z różnych regionów Polski. Dziewczęta z Jarki wykonały trzy pieśni, zachowując ich  archaiczne melodie i pierwotne słowa, co w konsekwencji zapewniło im ogromny sukces. Wyróżnienie to jest niekwestionowanym potwierdzeniem zasług zespołu dla pielęgnowania i popularyzowania tradycji wokalno-obrzędowych naszego regionu.

Zespół folklorystyczny Jarka na festiwalach kazimierskich występował wielokrotnie. Oprócz I miejsca zdobytego przed kilkoma dniami, dziewczęta mogą pochwalić się sukcesami z poprzednich lat, mianowicie dwukrotnie zdobytym II miejscem podczas festiwalu kazimierskiego.

Zespół wystąpił w składzie: Sandra Świerzbin, Ewelina Szymanowska, Anna Skorupska, Natalia Szymanowska, Weronika Kołodzińska oraz Karolina Czerwińska.