Aktualności Folklor

Sukces Eweliny Szymanowskiej na festiwalu w Kazimierzu Dolnym

W dniach 28-29 sierpnia 2020 roku w Kazimierzu Dolnym już po raz pięćdziesiąty czwarty odbył się Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, będący najbardziej prestiżowym festiwalem kultury ludowej w Polsce. Powiat olecki reprezentowała solistka Ewelina Szymanowska, która w wydarzeniu wzięła udział pod patronatem Gminnego Centrum Kultury w Kowalach Oleckich. Śpiewaczka podczas festiwalu zajęła II miejsce w kategorii solistów śpiewaków.

Podczas punktowanego przeglądu solistów udział wzięło dwudziestu uczestników z różnych regionów Polski. Ewelina Szymanowska wykonała dwie pieśni, zachowując ich  archaiczne melodie i słowa, co w konsekwencji zapewniło jej ogromny sukces, mianowicie II miejsce. Wyróżnienie to jest niekwestionowanym potwierdzeniem zasług śpiewaczki dla pielęgnowania i popularyzowania tradycji wokalno-obrzędowych naszego regionu.

Ewelina Szymanowska w Kazimierzu Dolnym wielokrotnie występowała wraz z zespołami Jarka i Prząśniczki, kilkukrotnymi laureatami festiwalu. Od 2019 roku rozpoczęła działalność solową.