Gminna Biblioteka Publiczna w Kowalach Oleckich

Spotkanie autorskie z Agatą Julią Prosińską

20 stycznia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kowalach Oleckich odbyło się spotkanie autorskie z siedemnastoletnią, początkującą pisarką  Agatą Julią Prosińską. Agata mieszka w Kowalach Oleckich, uczy się w drugiej klasie liceum i ma na swoim koncie pierwszą powieść  pt. „Sylfida”, którą napisała  w wieku piętnastu lat. Książka rozpoczyna cykl opowieści o „Duchach Żywiołów”, które, jak dowiedzieliśmy się na spotkaniu, już powstają.  My, czytelnicy będziemy czekać na nie z niecierpliwością, gdyż już „Sylfida” wzbudziła wiele emocji, zarówno wśród młodych jak i nieco starszych czytelników. Mistyczna Szkocja, tajemnicza legenda, nietuzinkowe postacie, barwne i niesamowite miejsca,  sprawiają, że od książki trudno się oderwać. Podczas spotkania, autorka, przeczytała zebranym licznie słuchaczom, fragment opowieści i odpowiadała na pytania, dotyczące zarówno książki jak i jej powstawania. Nie jednego z zebranych, wypowiedzi te wprawiły w zdumienie swoją dojrzałością i mądrością. Agata mówiła między innymi o tym, że trzeba dużo i systematycznie pracować, by coś osiągnąć. Podkreśliła, że szkoła to też jest praca i to bardzo ważna w tym momencie życia.

 Pisanie to nie jedyna pasja Agaty, drugą jest rysowanie portretów. Miała już cztery wystawy w galerii „Pod Skosem”, a na spotkaniu mogliśmy obejrzeć jej dwie ostatnie prace.  Więcej rysunków jest dostępnych na stronie internetowej Agaty, na której zamieszcza również własne recenzje filmów.  W 2016 roku pokusiła się o napisanie sztuki teatralnej „Cień”, która została wystawiona, między innymi podczas  oleckich spotkań ze sztuką „Sztama”. Nie zabrakło dla autorki miejsca w epizodycznej roli oraz współudziału w reżyserii przedstawienia. Kolejna sztuka już jest w przygotowaniu.

Na pytanie skąd znajduje czas na to wszystko, odpowiedziała, że stara się go nie marnować. Dobra organizacja i pracowitość pozwalają to wszystko realizować i osiągnąć to o czym marzy. Największe z tych marzeń to wydanie kolejnych część książki. Na zakończenie spotkania Agata zagrała i zaśpiewała własny utwór, gdyż i tym również się zajmuje. Tak nietuzinkowa osobowość, z pewnością zainspirowała licznie zebraną młodzież do pracy i do realizowania swoich własnych marzeń. Myślę, że pokazała, iż wiek nie jest ważny, by osiągnąć to co chcemy, jeśli wytrwale będziemy do tego dążyć. Naszej młodej autorce życzymy by zrealizowała wszystkie swoje plany i marzenia i by nie zabrakło jej w tym wytrwałości.