Gminne Centrum Kultury

Zajęcia plastyczne

Plastyka to nie tylko kartka papieru w formacie A4 i kredki, ale to tysiące możliwości tworzenia ze wszystkiego, co znajdziemy wokół. Twórcze i manualne zabawy najbardziej wzbogacają osobowość dziecka. Rozwój wyobraźni, zdolności manualnych, możliwość wyładowania emocji, a to wszystko dzięki sztuce. Naszym celem jest stworzenie pozytywnej alternatywy dla wielu niewłaściwych sposobów życia i zachowania dzieci oraz młodzieży.

Podczas zajęć plastycznych próbujemy wyzwolić w dzieciach i młodzieży ukryte, niezauważalne zdolności artystyczne poprzez prace plastyczne, techniczne, różnego rodzaju warsztaty umożliwiające odkrywanie samych siebie, ich własnej wrażliwości, estetyki, postrzegania otaczającego ich (nas) świata…

Zajęcia plastyczne w Gminnym Centrum Kultury w Kowalach Oleckich odbywają się regularnie od 1990 roku. Są one prowadzone przez Janinę Szczęsną, która już od ponad dwudziestu lat jest związana z Gminnym Centrum Kultury w Kowalach Oleckich. Zajęcia plastyczne pani Jasia prowadzi w sposób niekonwencjonalny. Oprócz wpajania dzieciom teorii i zasad z zakresu wiedzy o kulturze, zajęcia plastyczne uczą dzieci kreatywności i pozwalają na twórcze spędzenie wolnego czasu.

W ramach zajęć plastycznych organizowany jest plener artystyczny. Pomysł przeprowadzenia plenerów narodził się w 1999 roku. Dzięki niemu dzieci mogły wyjść z atelier, by odwzorowywać w swoich pracach pejzaże i unikalne barwy, zmieniające się wraz z porą dnia. Za każdym razem plener artystyczny organizowany jest w innym miejscu. Wyniki pracy twórczej uczestników zajęć można oglądać w Galerii „Pod Skosem”, mieszczącej się w Gminnym Centrum Kultury w Kowalach Oleckich.