Folklor

Prząśniczki pojadą na festiwal do Kazimierza Dolnego

W dniach od 3 do 4 sierpnia 2013 roku w Węgorzewie już po raz trzydziesty szósty odbył się Międzynarodowy Jarmark Folkloru, podczas którego wybierani są wykonawcy do reprezentowania województwa warmińsko-mazurskiego na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, najważniejszym festiwalu kultury ludowej w Polsce. Do ścisłego grona reprezentantów zakwalifikował się zespół folklorystyczny Prząśniczki, funkcjonujący przy Gminnym Centrum Kultury w Kowalach Oleckich.

Podczas punktowanego przeglądu zespołów i solistów z województwa warmińsko-mazurskiego, nad którym patronat objął Marszałek Województwa, członkinie zespołu ludowego Prząśniczki wykonały trzy pieśni: „Pojechał Jasio wysukać zony”, „Ścieli dąbek, ścieli” oraz „Ktorendy Jasiu pojedzies, cy przez dąbrowę, cy przez wieś”. Podczas ich wykonania artystki zachowały archaiczne melodie i pierwotne słowa, co w konsekwencji dało im niekwestionowane zwycięstwo w kategorii zespołów śpiewaczych i możliwość reprezentowania województwa na przyszłorocznym festiwalu w Kazimierzu Dolnym. Powyższe wyróżnienie jest potwierdzeniem zasług zespołu dla rodzimego folkloru oraz tradycji wokalno-obrzędowych.

Podczas przeglądu punktowanego powiat olecki reprezentowany był również przez młodzieżowy zespół śpiewaczy Jarka z Kowali Oleckich, wyróżniony przez jurorów za umiejętności wokalne i przejmowanie tradycyjnego repertuaru od starszego pokolenia, a także zespół Świętowiacy ze Świętajna, wyróżniony za żywiołowość prezentacji i kulturę sceniczną.

Skład zespołu Prząśniczki podczas Jarmarku Folkloru w Węgorzewie: Zofia Domin, Helena Anuszkiewicz, Helena Buksza, Teresa Stasiewicz, Amelia Jaśkiewicz, Teodozja Sołtysiak, Anna Zubowicz oraz Eugenia Malinowska.