Aktualności

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kowalach Oleckich

W dniach 08-11 listopada 2019 roku społeczność gminy Kowale Oleckie celebrowała 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Działania miały na celu upamiętnienie rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności w 1918 roku po 123 lata narodowej niewoli.

Podczas uroczystości nastąpiło symboliczne otwarcie Skweru Niepodległości i odsłonięcie tablicy upamiętniającej to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Następnie zgromadzeni zostali zaproszeni na część artystyczną w wykonaniu uczniów klas VI ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich. Podczas występu młodzi artyści w piękny, wzruszający oraz radosny sposób przedstawili, czym jest miłość do Ojczyzny i jak ją należy okazywać, nie tylko w czasach zagrożenia i zrywów narodowych, ale przede wszystkim współcześnie, każdego dnia.

Dalsza część obchodów odbyła się 11 listopada w kościele parafialnym. Uroczystą mszę świętą swoim występem uświetnił funkcjonujący przy Gminnym Centrum Kultury chór Cantate Domino, który zaprezentował swój repertuar patriotyczny. Tego dnia nie mogło obyć się bez wspólnego odśpiewania hymnu państwowego, a także złożenia kwiatów oraz zapalenia zniczy pod Tablicą Pamięci Sybiraków, by w ten sposób oddać hołd tym, którzy walczyli i oddali życie za Ojczyznę.

Kiedy wspominamy historyczne wydarzenia związane z niewolą narodową i upragnionym odzyskaniem niepodległości w 1918 roku, warto pamiętać, że Ojczyzna to ludzie, miejsca, wydarzenia, które są nam bardzo bliskie. Jak pisał poeta Tadeusz Różewicz: „Miasto, Miasteczko, Wieś, Ulica, Dom, Podwórko…”.