Imprezy SKFiR „KOWALAK”

Mieszkańcy powiatu bawili się na Kowaliadzie

W dniach 29-30 czerwca 2013 roku w Kowalach Oleckich odbyła się Kowaliada, cykliczne wydarzenie kulturalne promujące gminę Kowale Oleckie w regionie i poza nim. W przedsięwzięciu udział wzięli mieszkańcy powiatu oleckiego oraz osoby przyjezdne i zaproszeni goście z różnych stron Polski. Jego celem była aktywizacja i integracja społeczno-kulturalna mieszkańców powiatu oraz popularyzacja pośród nich zdrowego stylu życia i świadomości ekologicznej.

Impreza została podzielona na dwa bloki tematyczne, a mianowicie na część o charakterze sportowo-rekreacyjnym oraz kulturalnym. W ramach pierwszego bloku tematycznego odbył się Bieg Przełajowy „Bieg po zdrowie”, w którym wzięły udział dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe z terenu powiatu. Powyższemu przedsięwzięciu przyświecał cel popularyzacji pośród uczestników biegu kultury fizycznej i aktywnego wypoczynku. Laureaci poszczególnych miejsc otrzymali pamiątkowe puchary oraz statuetki. Wyścig poprzedziła projekcja filmu dokumentalnego, podejmującego tematykę prozdrowotną i ekologiczną.

Drugi blok tematyczny poświęcony został występom o charakterze kulturalnym. Przed publicznością swoje taneczne oraz wokalno-instrumentalne umiejętności zaprezentowała młodzież uczęszczająca na zajęcia artystyczne do Gminnego Centrum Kultury w Kowalach Oleckich. Na początku wystąpiły grupy taneczne: Whatever, Szelest, Na maxa oraz You & Me. Następnie wystąpili instrumentaliści: Dawid Zawadzki z Olecka oraz Olwier Gulbierz z Lakieli, a także zespoły: Guitarland z Kowali Oleckich oraz zaprzyjaźniony zespół Poison Scorpion z Wieliczek. Przed publicznością wystąpiły także profesjonalne grupy muzyczne grające muzykę popularną, takie jak: Nocny Patrol, Arkadiusz Szulc z zespołem, Trax, Crazy Dance oraz Infactor.

Podczas imprezy nie mogło zabraknąć występu lokalnych zespołów folklorystycznych „Prząśniczek” oraz „Jarki”, które kultywują tradycje wokalne charakterystyczne dla terenu północno-wschodniej Suwalszczyzny. Dodatkową atrakcją były stoiska z rękodziełem ludowym, na których poszczególni wytwórcy zdradzali zainteresowanym osobom tajniki rękodzieła ludowego. W trakcie trwania Kowaliady nastąpiło także rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą potrawę regionalną. Komisja konkursowa, oceniając zgłoszone potrawy, brała pod uwagę takie elementy, jak: walory smakowe, regionalność oraz sposób prezentacji, podania poszczególnych dań i specjałów. W kategorii danie mięsne, półmięsne pierwsze miejsce zajęła potrawa sporządzona przez Koło Gospodyń Wiejskich z Wieliczek, drugą nagrodę otrzymało danie Anny Adamczyk z Sokółek, zaś trzecią potrawa Heleny Anuszkiewicz z Kowali Oleckich. W kategorii danie jarskie pierwszą nagrodę otrzymała potrawa Teresy Kołodzińskiej z Kowali Oleckich, drugą specjał sporządzony przez Aleksandrę Pułecką z Kowali Oleckich, zaś trzecią danie wykonane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Wieliczek. W kategorii danie słodkie, deser pierwsze miejsce zajął specjał wykonany przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Kowalach Oleckich, drugą nagrodę otrzymała Cecylia Truchan z Monet, zaś trzecią – Ewa Stankiewicz z Kowali Oleckich. W trakcie trwania konkursu przyznano nagrodę publiczności, którą otrzymało danie Teresy Kołodzińskiej z Kowali Oleckich. Dodatkową atrakcją była degustacja potraw.

Organizatorzy imprezy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach zabawy, którzy mogli liczyć na takie atrakcje, jak: gry i zabawy z animatorami kultury, popisy magika oraz szczudlarza, malowanie twarzy i rysowanie portretów, a także warsztaty tworzenia gigantycznych baniek. Ponadto dzieci mogły znakomicie bawić się na specjalnie utworzonym placu zabaw ze zjeżdżalniami i trampoliną.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Gminne Centrum Kultury w Kowalach Oleckich przy współpracy z Urzędem Gminy w Kowalach Oleckich.