Folklor Imprezy PROW

Mieszkańcy gminy Kowale Oleckie bawili się podczas Festiwalu Chleba


W niedzielę, 2 września mieszkańcy gminy Kowale Oleckie bawili się podczas Festiwalu Chleba. Głównym celem przedsięwzięcia, oprócz promocji gminy, była integracja wewnątrz- i międzypokoleniowa jej mieszkańców. Podczas trwania imprezy nie zabrakło występów zespołów folklorystycznych i folkowych, prezentacji rękodzieła ludowego, stoisk z płodami rolnymi i kuchnią regionalną.

Tego popołudnia na scenie festiwalowej wystąpiły zespoły Prząśniczki i Jarka z Kowali Oleckich, Wielczanie z Wieliczek oraz Kurpiowska Kapela Bałdygów z Mazuchówki. Następnie do wspólnej zabawy publiczność zaprosili artyści wykonujący muzykę popularną: Agata Gulbierz, Anna Adamczyk, zespoły Pasjon, Nocny Patrol oraz Mister Night.

Podczas trwania imprezy rozstrzygnięty został konkurs na najlepszych chleb domowego wypieku.   Pierwsze miejsce w konkursie ex aequo zajęły wypieki Natalii Naruszewicz i Karola Sojkowskiego, drugie miejsce zajął chleb Marzanny Kukowskiej, zaś trzecie –  grupy nieformalnej Zaradne Babki z Chełch. Ponadto wyróżniono wypieki Barbary Milewskiej, Cecylii Truchan, Teresy Justyny Grabowskiej oraz Heleny Anuszkiewicz. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą, Gminę Kowale Oleckie oraz Gminne Centrum Kultury w Kowalach Oleckich.

Organizatorzy przedsięwzięcia nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach imprezy, którzy mogli liczyć na gry i zabawy z animatorami kultury. Nie mogło oczywiście zabraknąć rozmaitych konkursów z nagrodami. Ponadto dzieci mogły znakomicie bawić się na specjalnie utworzonym placu zabaw ze zjeżdżalniami oraz trampolinami. Dodatkowymi atrakcjami były stoiska z rękodziełem ludowym i specjałami kuchni regionalnej.

Festiwal Chleba został zorganizowany przez Urząd Gminy Kowale Oleckie oraz Gminne Centrum Kultury w Kowalach Oleckich.

Działanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Twórcze aktywności GCK – cykl wydarzeń kulturalnych w gminie Kowale Oleckie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałania: „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.


Galeria zdjęć: