Folklor

Koncert Pieśni Wielkopostnych w Kowalach Oleckich

W niedzielę, 11 marca 2018 roku w Kowalach Oleckich już po raz czternasty odbył się Koncert Pieśni Wielkopostnych, w którym udział wzięły zespoły oraz kapele ludowe z terenu województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Przedsięwzięciu od ponad dekady przyświecają takie cele, jak: popularyzacja wokalno-instrumentalnej twórczości ludowej, mającej ewidentnie charakter niszowy, a także przybliżenie publiczności najstarszych pieśni wielkopostnych, głęboko zakorzenionych w tradycji chrześcijańskiej.

W tegorocznej odsłonie koncertu udział wzięło trzynaście zespołów. Artyści, którzy wystąpili podczas koncertu, w swoim dorobku twórczym mogą poszczycić się występami na najważniejszych festiwalach i przeglądach kultury ludowej. Uroczystość rozpoczęły występy miejscowych grup: Prząśniczek oraz Jarki, a także chóru parafialnego Cantate Domino. Następnie swój repertuar zaprezentowały zespoły: Znaroku oraz Przeroślaki z Przerośli, Rospuda oraz Onegdaj z Filipowa, Zajączkowiaki z Zajączkowa, Rominczanie z Dubeninek, Orzyszanki z Orzysza, Barwy Jesieni z Budr, Bakałarz z Bakałarzewa oraz „Kowalaki” z DPS w Kowalach Oleckich.

Wszyscy wykonawcy zadbali o to, by jak najwierniej odtworzyć archaiczną melodię oraz słowa najstarszych i rzadko już wykonywanych pieśni wielkopostnych. Wszystkim wykonawcom podziękowali przewodnicząca Rady Gminy Teresa Truchan oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury Karol Czerwiński.


Galeria zdjęć: