Folklor

Jubileuszowy X Koncert Pieśni Wielkopostnych w Kowalach Oleckich

W niedzielę, 30 marca 2014 roku w Gminnym Centrum Kultury w Kowalach Oleckich odbył się jubileuszowy X Koncert Pieśni Wielkopostnych, w którym udział wzięły zespoły i kapele ludowe z terenu województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Przedsięwzięciu od dziesięciu lat przyświecają takie cele, jak: popularyzacja wokalno-instrumentalnej twórczości ludowej, mającej ewidentnie charakter niszowy, a także przybliżenie publiczności najstarszych pieśni wielkopostnych, głęboko zakorzenionych w tradycji chrześcijańskiej.

W koncercie udział wzięło dziesięć zespołów, które w swoim dorobku twórczym mogą poszczycić się występami na najważniejszych festiwalach i przeglądach kultury ludowej. Uroczystość rozpoczął występ grupy Jarka oraz  zespołu Prząśniczki, który w bieżącym roku będzie obchodził jubileusz 40-lecia pracy twórczej. Następnie swój repertuar zaprezentowały zespoły: Znaroku oraz Przeroślaki z Przerośli, Rospuda z Filipowa, Zajączkowiaki oraz Bakałarz z Bakałarzewa, Rominczanie z Dubeninek, Gozdawa z Raczek, a także Pokolenie ze Świętajna. Podczas koncertu wystąpił również solista Józef Sinderewicz z Monet, który jest wielokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Wszyscy wykonawcy zadbali o to, by jak najwierniej odtworzyć archaiczną melodię i słowa najstarszych i rzadko już wykonywanych pieśni wielkopostnych. Za tę szczególną troskę w pielęgnowaniu dziedzictwa kulturowego wykonawcom podziękował dyrektor Gminnego Centrum Kultury Karol Czerwiński.