Filia Biblioteczna w Sokółkach

Festyn rodzinny w Sokółkach

26 maja na kompleksie boisk Orlik w Sokółkach odbył się festyn rodzinny zrealizowany w ramach Dni Rodziny w Gminie Kowale Oleckie, które organizowane są przez Gminę Kowale Oleckie, Gminne Centrum Kultury w Kowalach Oleckich oraz  Stowarzyszenie Kultury Fizycznej i Rekreacji „Kowalak” przy współpracy ze szkołami i lokalnymi animatorami sportu. Celem imprezy sportowo-rekreacyjnej z jednej strony była integracja wewnątrz- i międzypokoleniowa, z drugiej zaś popularyzacja sportu i aktywnego wypoczynku pośród uczestników zabawy.

Głównymi organizatorkami części sportowo-rekreacyjnej podczas festynu rodzinnego w Sokółkach były uczennice klasy drugiej gimnazjum: Oliwia, Kamila D., Natalia, Julia i Kamila M., uczestniczące w projekcie edukacyjnym. Pod kierunkiem Joanny Sobczak, dla blisko 70 osób aktywnie uczestniczących we wspólnej zabawie, zaproponowały wspólną rozgrzewkę, która była wstępem do biegu bliźniaczego w kategoriach:

  • klas III i młodszych, (I miejsce: Dawid Litus i Maciej Karpiński, II miejsce: Anna Standowicz i Dominika Bogdanowicz, III miejsce: Mariola Dobruch z Weroniką);
  • klas IV-VI, (I miejsce: Dominik Stemplewski i Bartosz Wargala, II miejsce: Dawid Litus i Kuba Kardel, III miejsce: Patryk Jurewicz i Łukasz Grygieńć)
  • gimnazjalistów (I miejsce: Kacper Stęplewski i Mateusz Matejczyk, II miejsce: Kuba Luberecka i Patryk Walendy, III miejsce: Łukasz Anusiewicz i Patryk Usiak)
  • bieg rodziny (I miejsce: Andrzej Kijewski z córką Pauliną, II miejsce: M. Danielewicz z córką, III miejsce: Anna Klaus z synem Jakubem).

Następnie wszyscy uczestnicy festynu mogli zdobywać cenne punkty na swoich kartach startowych, biorąc udział w takich nietypowych konkurencjach, jak: przeciąganie liny, zdobywanie twierdzy, skoki przez linę, bieg po krążkach, „porządnicki Felek”,  rozwieszanie prania, wiatr w płucach, bieg w spodniach pradziada, łowienie ryb,  bieg w butach siedmiomilowych, sanie na trawie, slalom z rodzicem, transport piłek, rzuty do celu,  ślepy wiódł kulawego, slalom z piłką, bieg z jajkiem, koszykarska rapsodia oraz węzeł gordyjski.  Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary, medale i dyplomy.

Klasyfikacja końcowa zabaw festynowych wyglądała następująco:

W RYWALIZACJI RODZINNEJ

I miejsce – rodzina  Danielewiczów

II miejsce – rodzina Kijewskich

III miejsce – rodzina Klausów

IV miejsce – rodzina Ospitalów

V miejsce – rodzina Dobruchów

VI miejsce – D. Bogdanowicz, A. Standowicz

WŚRÓD UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

I miejsce – Dawid Litus i Jakub Kardel

II miejsce – Dominik Stemplewski i Bartosz Wargala

III miejsce – Mateusz Klaus

IV miejsce – Magdalena Danielewicz

V miejsce – Paulina Kijewska

VI miejsce – Weronika Dobruch

WŚRÓD UCZNIÓW GIMNAZJUM

I miejsce – Kacper Stemplewski i Mateusz Matejczyk

II miejsce – Patryk Walendy i Jakub Luberecki

III miejsce – Łukasz Anusiewicz i Patyk Usiak

IV miejsce – Katarzyna Litus i Joanna Grądzka

V miejsce – Magdalena Litus i Barbara Romejko

VI miejsce – Mateusz Jachimowicz i Michał Ścipień

Zabawa była przednia. Pomimo zmęczenia i nieustannie świecącego słońca z twarzy uczestników zabawy festynowej nie znikały uśmiechy.