Folklor Imprezy PROW

Festiwal Kultury Ludowej w Kowalach Oleckich


W sobotę, 4 sierpnia w Kowalach Oleckich odbył się Festiwal Kultury Ludowej. Przedsięwzięcie miało za zadanie popularyzację kultury ludowej poszczególnych regionów Polski, a także zaprezentowanie niezwykle barwnego i widowiskowego folkloru rosyjskiego. Ponadto działanie miało na celu promocję gminy oraz integrację wewnątrz- i międzypokoleniową jej mieszkańców.

Tego dnia na festiwalowej scenie wystąpiły zespoły: „Rossijana” z Czerniachowska, „Pałuki” z Kcyni, „Sami Swoi” z Tomaszowa Mazowieckiego oraz „Przeroślaki” z Przerośli. Zaproszone grupy zaprezentowały niezwykle barwne i interesujące widowisko, podczas którego można było usłyszeć pieśni oraz melodie charakterystyczne dla regionu lub danej nacji. Żywiołowe wykonania i skoczne melodie szybko porwały do wspólnej zabawy oraz tańca publiczność, która entuzjastycznie przyjęła artystów. Wszystkie występujące grupy otrzymały pamiątkowe statuetki ufundowane przez Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich.

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach imprezy, którzy mogli liczyć na gry i zabawy z animatorami kultury. Nie mogło oczywiście zabraknąć rozmaitych konkursów z nagrodami. Ponadto dzieci mogły znakomicie bawić się na specjalnie utworzonym placu zabaw ze zjeżdżalniami oraz trampolinami. Dodatkowymi atrakcjami były stoiska z rękodziełem ludowym i specjałami kuchni regionalnej, a także zabawa przy muzyce popularnej.

Wydarzenie kulturalne zostało zorganizowane przez Urząd Gminy Kowale Oleckie oraz Gminne Centrum Kultury w Kowalach Oleckich.

Działanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Twórcze aktywności GCK – cykl wydarzeń kulturalnych w gminie Kowale Oleckie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałania: „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.


Galeria zdjęć: