Zajęcia

Dzieci z Kowali Oleckich poznają zwyczaje przodków

Okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia jest jednym z najpiękniejszych w roku. Kolorowe lampki oraz ozdoby choinkowe cieszą oczy swą różnorodnością kształtów i rozmiarów. Jednak w tej całej estetycznej otoczce mimowolnie zatracane są dawne zwyczaje oraz techniki tworzenia tradycyjnych ozdób choinkowych, które niegdyś zdobiły drzewka i izby naszych przodków. W celu przypomnienia i zaprezentowania technik tworzenia rozmaitych ozdób, w tym tych najstarszych i najbliższych tradycji, instruktorzy z Gminnego Centrum Kultury w Kowalach Oleckich oraz miejscowi twórcy ludowi postanowili zorganizować warsztaty bożonarodzeniowe.

Warsztaty odbyły się w dniach 12-13 grudnia w Gminnym Centrum Kultury. W przedsięwzięciu wzięły udział dzieci z Kowali Oleckich, które przy pomocy instruktorów oraz twórców ludowych własnoręcznie wykonywały ozdoby choinkowe oraz stroiki. Warsztaty były przeplatane rozmaitymi anegdotami i opowieściami, których tematyka związana była z celebracją Świąt Bożego Narodzenia. Uczestnicy przedsięwzięcia mogli także poznać dawne zwyczaje, które wraz z upływem czasu zaczęły odchodzić w zapomnienie.

Przedsięwzięcia takie jak to z jednej strony dają możliwość twórczego spędzenia wolnego czasu, z drugiej zaś są znakomitą lekcją historii oraz dawnej obyczajowości. Przekazywane wartości mają nieoceniony wpływ na rozwój tożsamości lokalnej oraz na kształtujący się światopogląd dzieci.