Najlepszym przykładem tego, że mimo wieku można spełniać marzenia, jest Józef Sinderewicz z Monet, który w wieku 89 lat nagrał pierwszą w życiu płytę zatytułowaną „Rozsypali się siwe gołębie”. Nagraniem i kierownictwem muzycznym krążka zajął się Antoni Muracki, zaś produkcji i wydania podjęła się Fundacja TST. Działanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Na ludową nutę. Popularyzacja dziedzictwa kulturowego gminy Kowale Oleckie" współfinansowanego ze środków Gminy Kowale Oleckie.

Historia niezwykłego śpiewaka

Józef Sinderewicz urodził się 14 lipca 1928 roku w Jodoziorach na Suwalszczyźnie. Wychował się w rodzinie, w której bardzo wiele uwagi poświęcano kultywowaniu tradycji oraz kultury przodków. Wszyscy jej członkowie znali pieśni ludowe, religijne, patriotyczne i okolicznościowe, które śpiewali zarówno podczas wykonywania codziennych obowiązków, jak i w trakcie świąt związanych  z obchodami roku liturgicznego. Wiele z nich artysta pamięta do dziś i wykonuje je ze szczególnym sentymentem. „Swoją przygodę ze śpiewaniem rozpocząłem w dzieciństwie. Moi rodzice śpiewali pieśni ludowe i religijne. Ojciec był śpiewakiem pogrzebowym i bardzo często zabierał mnie ze sobą. Kiedy podrosłem, również zostałem zaangażowany do śpiewania z innymi mężczyznami podczas tych uroczystości. Z upływem lat na moje barki spadł obowiązek prowadzenia obrzędu” – wspomina pan Józef.

Kariera śpiewacza Józefa Sinderewicza rozpoczęła się dość późno, a mianowicie w 1995 roku, kiedy to artysta dołączył do Zespołu Seniorów funkcjonującego przy Domu Pomocy Społecznej w Kowalach Oleckich. Pan Józef został dostrzeżony przez Eugeniusza Zarachowicza, animatora kultury z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Suwałkach. Za jego pośrednictwem śpiewak nawiązał współpracę z folklorystą Mirosławem Nalaskowskim, który pokierował jego dalszą karierą. Z inicjatywy folklorysty uszyty został strój ludowy, w którym śpiewak występuje Pan Józef jako solista zadebiutował w 1996 roku na Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, podczas którego został wytypowany do reprezentowania naszego województwa na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel  i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, najważniejszym festiwalu kultury ludowej w Polsce. Tam śpiewak zaprezentował trzy utwory: Panie ojcze siodłaj koniaStoi ogródeczek u pani malowany oraz Hej wy woźnicy. Za ich wykonanie jurorzy przyznali mu II miejsce, doceniając tym samym jego niepowtarzalny talent oraz unikalny repertuar. Na festiwalu w Kazimierzu Dolnym Józef Sinderewicz wystąpił jeszcze kilkakrotnie. Artyście ponownie udało się wyśpiewać II nagrodę oraz wyróżnienie. W 2012 roku w kategorii śpiewaków solistów artysta zdobył pierwszą nagrodę. Ponadto śpiewak występował na wielu innych przeglądach i festiwalach twórczości ludowej, spośród których należy wymienić: Ogólnopolski Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS 98” w Bydgoszczy (główna nagroda w kategorii solistów), Wojewódzki Przegląd Kapel Ludowych i Ludowych Zespołów Śpiewaczych w Kętrzynie, czy też Przegląd Zespołów i Solistów w Węgorzewie. Uwieńczeniem pracy twórczej Józefa Sinderewicza jest „Złoty Jelonek”, przyznawany podczas Międzynarodowego Jarmarku Folkloru w Węgorzewie. Nagrodę tę śpiewak otrzymał za szczególną troskę w pielęgnowaniu rodzimej tradycji.

Zdaniem folklorystów, śpiewak potrafi najlepiej odtworzyć tradycję wokalną północno-zachodniej Suwalszczyzny. Józef Sinderewicz śpiewa zgodnie z dawną techniką wykonawczą. Posiada on umiejętność śpiewania wielogłosowego, typowego dla pogranicza kulturowego Polski i Litwy. Mocnym, przenikliwym głos śpiewaka połączony z unikalnym repertuarem wywołuje niezapomniane wrażenie. Pieśni, które wykonuje pan Józef, pochodzą ze starej, zabytkowej kantyczki, która została wydana w Wilnie w 1817 roku. „Kantyczkę odziedziczyłem po swoim dziadku, który przywiózł ją po I wojnie światowej z Ameryki. Tam spotkał on pewnego człowieka przybyłego z Wileńszczyzny i odkupił ją od niego. W naszym rodzinnym domu kantyczka była poszanowana. Służyła mojemu ojcu, teraz służy mnie” – opowiada artysta. Licząca prawie dwieście lat kantyczka zawiera niespotykane już dziś teksty pieśni nabożnych, które można usłyszeć jedynie w wykonaniu pana Józefa.