GCK Kowale Oleckie

Z dużym zainteresowaniem przyglądamy się poczynaniom pań z miejscowości Chełchy, którym przewodzi Beata Szulińska, będąca sołtysem miejscowości. Panie z werwą i entuzjazmem realizują projekt pt. „Babskie bajania i tradycyjne smaki… Reaktywacja Koła Gospodyń Wiejskich w Chełchach”. Działania realizowane są pod opieką merytoryczną Stowarzyszenia Kultury Fizycznej i Rekreacji „Kowalak”, które w bieżącym roku rozpoczęło współpracę z grupą nieformalna.

Zgodnie z głównym założeniem projektu, uczestniczki reaktywowały koło gospodyń wiejskich, które w latach osiemdziesiątych XX w. prężnie działało we wsi. Mieszkanki postanowiły wrócić do tradycji i odtworzyć dawny typ więzi, które łączyły nieduże społeczności wiejskie. Do tego celu wykorzystały swoje umiejętności kulinarne, bowiem działanie zakłada popularyzację kuchni regionalnej i rekonstrukcję starych przepisów kulinarnych. Panie spotykają się kilka razy w miesiącu i przyrządzają wyśmienite potrawy. Wszystko skrupulatnie dokumentują i udostępniają w mediach społecznościowych. Ponadto z sukcesami biorą udział w konkursach kulinarnych i przebojem zyskują coraz większą ilość zwolenników i naśladowców. Babkom z Chełch z całą pewnością starczy zapału do realizacji jeszcze wielu działań oraz do opracowania książki kucharskiej ze specjałami kuchni regionalnej, na którą z niecierpliwością czekamy.

Działania Zaradnych Babek z Chełch pokazują, jak ważne są inicjatywy oddolne i jak niewiele trzeba, by zrealizować naprawdę dobry projekt, który zaangażuje mieszkańców małych miejscowości do pracy na rzecz lokalnej społeczności.

Projekt realizowany jest ze środków programu mikrodotacji „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie 2” dofinansowanego przez MRPiPS w ramach FIO.

Comments are closed.

Bombax Theme designed by itx